Kto i gdzie spi zima-scenariusz, Zima

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

SCENARIUSZ ZAJĘCIA EDUKACYJNEGO DLA 6-LATKÓW W OPARCIU O KSIĄŻKĘ  H. BECHLEROWEJ „KOLCZATEK SZUKA MIESZKANIA”

 

 

TEMAT: „Kto i gdzie śpi zimą”

 

CEL GŁÓWNY: poszerzenie wiadomości na temat wybranych zwierząt i roślin oraz ich    

                             sposobu zimowania.

CELE OPERACYJNE:

                         - kojarzenie przedmiotów z określoną czynnością,

                         - uważne słuchanie poleceń i wykonywanie czynności z nich wynikających,

                         - skupienie uwagi w trakcie słuchania opowiadania,

                         - aktywne uczestniczenie w dyskusji ( wykorzystanie dotychczas zdobytych                    

                            widomości),

                         - układanie obrazka z części (nazwać go),

                        - budowanie schematu i modelu wyrazu,

                         - nazywanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie,

                         - rozpoznawanie i nazywanie liter.

 

METODY: techniki twórczego myślenia (burza mózgów, język ciała, podobieństwa),

                   naturalna nauka języka, praca zespołowa i indywidualna.

 

POMOCE: ilustracje do opowiadania, przedmioty służące i kojarzące się ze snem (lampka,

                   piżama, łóżko, poduszka), klocki literowe, rozsypani fonemowe, karty pracy.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  

1.      Odgadnięcie tematu zajęcia poprzez rozwiązanie zagadki dotyczącej snu w oparciu o zobaczone przedmioty.

2.      Wysłuchanie fragmentów opowiadania L. Bechlerowej „Kolczatek szuka mieszkania”

3.      Rozmowa dotycząca treści wysłuchanego opowiadania – propozycje dzieci , ich do-

mysły, kto zajął Kolczatkowi miejsce snu.

4.      Układanie rozsypanki fonemowej ( jeż, róża, żaba, żuk)- każde dziecko otrzymuje jeden rodzaj rozsypanki- tworzą się 4 grupy.( obrazek z podpisem, pocięty pionowo tak, aby w każdej części znalazła się jedna litera)

5.      Rozmowa weryfikująca wcześniejsze propozycje dzieci.

6.      Zabawa ruchowo- naśladowcza „Jakim jestem zwierzątkiem”- poszczególne grupy dzieci przedstawiają ruchem wskazane przez nauczycielkę zwierzę- pozostałe dzieci odgadują i również powtarzają ruch.

7.      Praca indywidualna – karta pracy przyporządkowanie zwierzętom i roślinom miejsca i

sposobu zimowania . (żaba- korzenie wierzby, żuk- kamień, róża- chochoł, jeż- liście)

8.      Zabawa „Samogłoska czy spółgłoska” przypominająca oba rodzaje głosek.

9.      Praca indywidualna- klocki literowe, białe, czerwone i niebieskie fiszki(budowanie schematu i modelu wyrazu), wskazywanie ilości liter, zaznaczanie kolorem obu rodzaju głosek. Podpisywanie literami oznaczonych kolorem czerwonym samogłosek. Dzieci znające pozostałe litery mogą uzupełnić literami cały model wyrazu.

10.  Rozmowa podsumowująca zdobyte wiadomości – wybranie spośród wielu obrazków ze

zwierzętami, tych na których są zwierzęta zasypiające na zimę. 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psp5.opx.pl