Kto odpowiada za uprzątniecie śniegu z chodników, Dokumenty(1)

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Kto odpowiada za uprzątniecie śniegu z chodników?

 

Do obowiązków zarządcy należy uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, które są położone wzdłuż jego nieruchomości.

Obowiązek ten nakłada ustawa o utrzymaniu porządku w gminach.

Zima zawitała do Polski już na dobre- pada śnieg, a termometry od kilku dni wskazują minusową temperaturę. Aura daję się w znaki wszystkim, jednak najbardziej poszkodowani są przechodnie, którzy muszą przemieszczać się po zaśnieżonych i oblodzonych chodnikach. W takich warunkach o złamania i stłuczenia nietrudno. Aby nie dochodziło do nieszczęść zarządcy oraz właściciele nieruchomości zmuszeni są do uprzątnięcia swoich posesji. Inaczej mówiąc, muszą oni umożliwić bezpieczne poruszanie się przechodniom.

Zimą zarządcy zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, które są położone wzdłuż ich nieruchomości. Chodzi nie tylko o chodniki przylegające do budynków, lecz także do ogrodzenia działki, podwórza czy ogrodu. Odgarnięty śnieg należy składować tak, aby nie powodował zakłóceń w ruchu pieszym i samochodowym. Nie mniej ważnym aspektem od oczyszczania chodników jest usuwanie zalegającego na dachach śniegu i sopli, które zagrażają bezpieczeństwu przechodniów. Te wszystkie obowiązki nakłada na zarządców i właścicieli nieruchomości ustawa z 13 września 1996r. o utrzymaniu porządku w gminach (Dz. U. nr 136, poz. 622 z późn. zm.)

Podobne zadania muszą wykonywać zarządcy nieruchomości komercyjnych np. dużych sklepów. W tym przypadku ważne jest również utrzymanie czystości wewnątrz budynku. Gdy na mokrej, zabłoconej i zaśnieżonej posadce w sklepie wypadkowi ulegnie konsument, za wypadek odpowiada zarządca lub właściciel.

Nadzór nad odśnieżaniem chodników i dróg sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeśli zarządca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, to wówczas odpowiedni organ władzy powinien wydać decyzję nakazującą wykonanie zapisanego w ustawie zadania. Za nie stosowanie się do nakazu przewidziana jest kara grzywny lub nagana.

Co zrobić, gdy na oblodzonym chodniku doszło do nieszczęścia? Przechodzień, który odniósł uraz na nie odśnieżonej nawierzchni ma prawo domagać się od zarządcy odpowiedzialnego za ten teren odszkodowania i zadośćuczynienia. Za nie wywiązanie się ze swoich obowiązków odpowiada on z art. 415 kodeksu cywilnego. Jednak, aby sąd zobowiązał go do naprawienia szkody, poszkodowany musi udowodnić, że zarządca umyślnie doprowadził do wypadku.


Redakcja Portalu Wspólnota Mieszkaniowa www.wspolnotamieszkaniowa.pl

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psp5.opx.pl