Kultura, reso

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Kultura, a psychopatia

Każde  społeczeństwo przez sam fakt swego zorganizowania piętnuje jednostki odmienne: ludzi impulsywnych, przestępców, ludzi, którzy chcą zaspokajać swe potrzeby, popędy za wszelką cenę społeczeństwa stara się jakoś ustosunkować do tego typu postaw:

1.      w zakresie ogólnej tolerancji ukierunkowanej na jednostki o cechach psychopatycznych

2.      w zakresie restrykcji odnoszących się do tego typu zachowań

 

Badania antropologów nad społecznościami pierwotnymi (badano plemię afrykańskie z okolic Kenii i Ugandy, oraz plemię Aloresów) wskazują na to, że główną przyczyna psychopatii nie jest bieda lecz zanik więzi międzyludzkich opartych na empatii.

 

 

Możemy zauważyć w społeczeństwach Zachodnich (głównie USA i wielka Brytania) odchodzenie od starego modelu funkcjonowania jednostki w społeczeństwie w którym to łączył się duch kapitalizmu z „miłości bliźniego” zaczerpnięta z purytańskiej kultury. Obecnie model organizacji politycznych i gospodarczych lansuje model człowieka umiejącego działać bezkonfliktowo, zasługującego na miano „manipulatora”. Pojawia się nowy typ osobowości , którą Fromm nazywa osobowością „na sprzedaż” Autorytetami tych nowych :osobowości” przestają być rodzice, a staja się media i grupy rówieśnicze, gdyż uczą one jak się dobrze sprzedać. Według teorii Clausena (1957) przyczyna ataków przestępczych i psychopatycznych wybuchów jest niemożliwość sprzedania się w odpowiedni sposób. dotyczy to mieszkańców slumsów, którzy w pogoni za reklamowanym stylem życia uciekają w alkohol, narkotyki itp., albo też mszczą się za swe niepowodzenia atakami wściekłości.  Kolejną przyczyną powstawania cech psychopatycznych ( tym razem wg. Kalwas) jest poczucie „ nieadekwatności siebie” u ludzi, którzy nie stali się sławni i bogaci.

 

Biologiczne uwarunkowania antysocjalności

Wywodzą się one z koncepcji Lombroso. Skupiają się one na śledzeniu związku miedzy cechami fizycznymi i biologicznymi, a cechami przestępców psychopatycznych. Badacze stopniowo zaczęli zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale także na:

·         uwarunkowania genetyczne

·         właściwości neurologiczne

  uwarunkowania genetyczne:

Aby sprawdzić czy psychopatia może być dziedziczna prowadzono 3 rodzaje badań:

1.      badania nad bliźniętami

Porównania bliźniąt jedno- i dwujajowych wskazują na zgodność w zakresie występowania cech psychopatycznych w 55% w przypadku bliźniąt monozygotycznych i 13% u bliźniąt dyzygotycznych (współczynnik korelacji odpowiednio 0,70 i 0,28)

 

2.      badania nad dziećmi adoptowanymi

Polegają najczęściej na śledzeniu zgodności cech dziecka wychowywanego w środowisku rodziny adopcyjnej z zachowaniem się jego biologicznych rodziców. Wyniki wskazują ,ze w ok. 50 % występuje zgodność z zakresie przestępczego zachowywania się pomiędzy biologicznymi ojcami i ich synami (wg F.Schlusingera w procesie przekazywania cech przestępczych większą role odgrywa ojciec)

 

3.      badanie aberracji chromosomalnych- występowanie dodatkowego chromosomu Y             ( chromosom, który decyduje o płci płodu; normalnie kobiety mają XX, a mężczyźni XY), stwierdzono, że zwiększa to agresywność. Badania amerykańskich i duńskich psychiatrów obaliły jednak hipotezę o współwystępowaniu chromosomu Y z cechami psychopatycznymi. Mężczyźni o chromosomach XYY częściej niż XY popełniali przestępstwa jednakże nie wykazywali cech osobowości psychopatycznej.

Badania Eysencka  wykazują, ze przynajmniej 50% z ogólnej liczby psychopatów odziedziczyło te cechy.

 

Właściwości neurologiczne

Objawy zachowania psychopatycznego mogą występować na skutek różnego rodzaju uwarunkowań neurologicznych. np.

·         nagłe, niekontrolowane wybuchy agresji -charakterystyczne dla psychopatów-  mogą występować u pacjentów z pośpiączkowym zapaleniem mózgu. Jednakże u pacjentów z zapaleniem mózgu pojawia się później krytycyzm i refleksja czego u psychopatów nie ma

·         nieliczenie się ze skutkami własnych zachowań może być skutkiem zmian w korze przedczołowej

·         brak samokrytycyzmu i wyrzutów sumienia może być skutkiem wstrząsu mózgu- cechy te są ukrywane przez psychopatów ukrywane, natomiast pacjenci neurologiczni potrafią odczuwać dezaprobatę wobec swych niepoprawnych zachowań.

·         Niezdolność do bliskich związków uczuciowych, brak lęku i nieustraszoność mogą występować przy uszkodzeniach układu nerwowego.

·         Działanie na szkodę samego siebie- może wystąpić nie tylko u psychopaty, ale tez u osoby z paraliżem postępowym, czy dysfunkcjami mózgu.

Tadeusz Bilikiewicz stany kliniczne do złudzenia przypominające psychopatię, a będące wynikiem uszkodzeń tkanki mózgowej nazwał charakteropatią

Nowsze, amerykańskie, badania stwierdziły różnice miedzy psychopatią charakteropatią:

·         U charakteropatów przy wybuchach agresji pojawia się refleksja

·         U psychopatów zachowania są zintegrowane, a prawdziwe uczucia maskowane

·         Jak powiedziała superLucy- grupowa specjalistka od spraw psychopatii - charakteropata ma wyrzuty sumienia, a psychopata nie!J

 

 

zmiany neurologiczne mogą powodować tzw. Parcjalną psychopatię, różniącą się od psychopatii właściwej: występowaniem tylko 1 lub 2 objawów zachowań antyspołecznych, oraz nieadekwatność tych objawów do całokształtu  pozostałych postaw.

 

Psychofizjologiczne podstawy psychopatii

psychopaci, a normalni ludzie- różnice:

·         Maja obniżona aktywność fal mózgowych – badania EEG

·         Maja inną reaktywność skóry na różne bodźce- mniejsza reaktywność na silne bodźce

·         Niższa reakcja oczekiwania na bodźce awersyjne

Tłumaczy się to tym, ze psychopaci mogą mieć opóźnione dojrzewanie systemu nerwowego- niektóre objawy „wypalają się”  z wiekiem.

 

Przyczyny zwiększonego zapotrzebowania na stymulację:

 

Teoria opóźnionego dojrzewania systemu nerwowego:

    Teorię te ogłoszono na początku lat 40.Wykazano ,ze psychopaci wykazują infantylne         zachowania zarówno pod względem zewnętrznych objawów zachowania ,jak i obrazu EEG

(np. występowanie obustronnej aktywności fal theta płatów skroniowych jak i czołowych można zauważyć u dzieci i u psychopatów – u normalnych dorosłych już nie).Drugim dowodem jest „wypalanie się”  objawów psychopatii – mniej więcej około czterdziestego roku życia.

Typologiczne różnice systemu nerwowego:

   Druga teoria zakłada, że system nerwowy psychopatów cechuje mniejsza wrażliwość na bodźce ze świata zewnętrznego. Teoria ta koresponduje z koncepcja H.J Eysencka, mówiącą, że u psychopatów trudniej powstaje „warunkowy odruch leku”, a także z teorią I.P. Pawłowa o występowaniu dwóch przeciwstawnych typów (silnego i słabego) pod względem stopnia nasilenia siły układu nerwowego.

 

 

   Warto też wspomnieć o ogłoszonej w 1981 r przez A. Eliasza koncepcji „transakcyjnego modelu temperamentu”, mówiącej, ze nie tylko fizjologiczne mechanizmy układu nerwowego wyznaczają zapotrzebowanie na stymulacje, mechanizmy te działają bowiem w ścisłej zależności z „zapleczem stymulacyjnym” środowiska, w jakim danej jednostce wypadło żyć. Środowisko to (podobnie jak i temperament) wyznacza także „standardy regulacji” wpływając zarówno bezpośrednio na zachowanie się jednostki, jak i na sam rodzaj właściwości tempera mentalnych.

 

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psp5.opx.pl