Kurs systemu zarządzania treścią Joomla!. Część siódma moduły, E-boki

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Kurs systemu zarządzania treścią Joomla!. Część siódma: moduły

Funkcjonowanie systemu Joomla! bez udziału modułów jest w zasadzie nie do pomyślenia. Elementy te odpowiadają za wyświetlanie nie tylko menu witryny, ale także innych obiektów interaktywnych, prezentujących wybrane treści czy powiązanych z zewnętrznymi aplikacjami. W tym odcinku kursu obsługi Joomla! przyjrzymy się, w jaki sposób wybierać, konfigurować i osadzać istniejące już moduły, a także jak tworzyć nowe, jeszcze lepiej zaspokajające specyficzne potrzeby naszego serwisu.

Spis treści

Układ modułów w panelu administracyjnym.

 

Wyznaczone w systemie pozycje modułów nie muszą być jednak wypełnione. Jeśli dla określonego miejsca w schemacie nie zostanie opublikowany żaden moduł albo zapomnimy o przypisaniu do opublikowanych modułów odpowiedniej komendy menu, pozycja ta będzie ukryta. Układ modułów w witrynie zależy więc w głównej mierze od administratorów. Joomla! zostawia im przy tym dużą swobodę działań. Moduły możemy bowiem umieścić na wszystkich stronach bądź tylko na niektórych, na pojedynczej stronie dodać kilka modułów w wielu pozycjach lub też przyporządkować wszystkie tylko do jednej z nich.


Narzędzia standardowe, czyli moduły witryny

W skład standardowej dystrybucji Joomla! 1.0 wchodzi trzydzieści modułów – dziesięć modułów zaplecza i dwadzieścia modułów witryny. Krótkie zestawienie niektórych z nich prezentuje poniższa tabela:

Najważniejsze moduły Joomla!

Nazwa

Opis

Archiwum (Archive)

Umożliwia użytkownikom dotarcie do artykułów umieszczonych w archiwum, wyświetlając uporządkowane według miesięcy łącza.

Banery (Banner)

Wyświetla losowo wybraną reklamę graficzną lub tekstową z puli materiałów opublikowanych w komponencie Banery – jest oknem prezentacyjnym tego komponentu.

Gościmy (Who's Online)

Prezentuje liczbę anonimowych i zalogowanych użytkowników odwiedzających aktualnie witrynę oraz – jeśli tak zdecydujemy – ich nazwy.

Kolporter RSS (Syndicate)

Wyświetla graficzne lub tekstowe odnośniki do generatorów kanałów informacyjnych RSS, które umożliwiają redaktorom innych witryn pobieranie i wyświetlanie na swoich stronach nagłówków wiadomości umieszczonych w komponencie Strona startowa (FrontPage).

Logowanie (Login Form)

Prezentuje formularz umożliwiający zalogowanie się lub wylogowanie z serwisu, odnośnik do strony z prośbą o przysłanie nowego hasła oraz formularz rejestracyjny – jeśli opcja rejestrowania użytkowników jest aktywna.

Menu (Main Menu)

Umożliwia prezentowanie dowolnych bloków menu stworzonych w kreatorze – głównego, lokalnego, użytkownika, górnego, dolnego, ogólnodostępnego i dostępnego tylko dla uprawionych.

Migawki (NewsFlash)

Przy każdym wywołaniu lub odświeżeniu strony wyświetla krótką, dobieraną losowo wiadomość, pochodzącą z danej kategorii artykułów.

Nowości (Latest News)

Generuje łącza do ostatnio opublikowanych artykułów ze wszystkich lub tylko wybranych sekcji i kategorii oraz do materiałów statycznych.

Obraz losowy (Random Image)

Wyświetla przy każdym wywołaniu lub odświeżeniu strony grafiki wybrane spośród plików umieszczonych w specjalnym katalogu.

Popularne (Most Read)

Prezentuje odnośniki do najczęściej przeglądanych, aktualnie opublikowanych artykułów ze wszystkich lub wybranych sekcji i kategorii oraz materiałów statycznych.

Sekcje (Sections)

Generuje łącza do blogów sekcji artykułów.

Sondy (Polls)

Prezentuje formularze głosowania dla sondaży opublikowanych za pomocą komponentu Sondy (Polls) oraz łącza do podglądu wyników innych ankiet.

Statystyki (Statistics)

Może wyświetlać informacje dotyczące serwera, na którym jest umieszczona witryna, wersji PHP, MySQL oraz statystyki – liczby artykułów w bazie danych, zarejestrowanych użytkowników lub też adresów w katalogu WWW.

Szukaj (Search)

Pozwala użytkownikom skorzystać z wyszukiwarki, współdziała z komponentem Szukaj (Search) i odpowiednimi botami.

Tematy pokrewne (Related Items)

Generuje łącza do artykułów powiązanych z materiałem aktualnie wyświetlanym w głównym obszarze strony.

Zmień szatę (Template Chooser)

Umożliwia użytkownikom serwisu dostosowanie wyglądu witryny do swoich preferencji poprzez wybór jednego z zaproponowanych szablonów graficznych.

Wpinacz (Wrapper)

Moduł ten, podobnie jak odpowiedni komponent, umożliwia umieszczenie w ramce (IFrame) zawartości dowolnej zewnętrznej witryny.

Osadzanie elementów na stronie

Do osadzania modułów na stronach Joomla! i zarządzania nimi służy Menedżer modułów. Aby go uruchomić, należy w menu administracyjnym wybrać pozycję Moduły | Moduły witryny (Modules | Site modules). W nowym oknie znajdziemy tabelę z listą zainstalowanych elementów oraz pasek poręcznych narzędzi. Korzystając z nich, możemy między innymi opublikować moduł (Opublikuj / Publish), zakończyć jego prezentację w witrynie (Nie publikuj / UnPublish), a także utworzyć własny moduł (Utwórz / New) bądź skopiować już gotowy (Skopiuj / Copy). Usuwaniu niepotrzebnych kopii modułów służy polecenie Usuń (Remove).

Podczas pierwszego uruchomienia systemu wszystkie standardowe moduły są umieszczone w domyślnych pozycjach, według opisywanego wcześniej schematu. Część z nich jest już także opublikowana – resztą musimy się zająć sami.


Kopiowanie modułów

Wszystkie moduły w systemie Joomla! możemy powielać. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z każdego zainstalowanego elementu uda nam się stworzyć dowolną liczbę nowych, spełniających tę samą funkcję, ale różniących się detalami konfiguracyjnymi i parametrami prezentacji – zakresem treści czy miejscem publikacji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wygenerować na przykład kilka kopii modułu Popularne i w każdej z nich wyświetlać odnośniki do najczęściej czytanych artykułów w poszczególnych kategoriach. Aby stworzyć kopię modułu, wystarczy w menedżerze zaznaczyć przy wybranym elemencie pole wyboru, a następnie kliknąć umieszczony w pasku narzędzi przycisk Kopiuj. Po utworzeniu duplikatu trzeba go oczywiście odpowiednio skonfigurować.


Konfiguracja – szybko i bezboleśnie

Menedżer modułów, oprócz podstawowych operacji dotyczących osadzania elementów, oferuje administratorom także bogate możliwości ich konfiguracji. Dostosowanie modułu do własnych potrzeb obejmuje przede wszystkim określenie jego właściwości ogólnych, zdefiniowanie parametrów prezentacji oraz przypisanie do odpowiedniej pozycji menu. Aby wykonać wszystkie te operacje, wystarczy uruchomić Menedżera modułów, zaznaczyć pole wyboru przy nazwie określonego elementu i kliknąć przycisk Edytuj (Edit), umieszczony w pasku narzędzi.


Standardowe parametry

Wszystkie moduły charakteryzuje ten sam zestaw właściwości ogólnych. Należą do nich: identyfikator, nazwa, tytuł, pozycja i kolejność, prawa dostępu oraz stan publikacji.

 

Podstawowe właściwości przykładowego modułu.

 

Szczególne znaczenie dla funkcjonowania naszego systemu ma odpowiednie zdefiniowanie dwóch spośród wymienionych powyżej parametrów – pozycji modułu oraz jego publikacji.

Pozycja modułu decyduje, czy będzie on umieszczony na stronie, jako element towarzyszący treści głównej, czy też znajdzie się w artykule bądź materiale statycznym. Jeśli zdecydujemy się na tę pierwszą możliwość, powinniśmy wybrać jedną z pozycji docelowych umieszczonych w szablonie witryny. Gdy natomiast zamierzamy zaprezentować moduł w osobnym dokumencie, możemy umieścić go w dowolnym miejscu – zarówno tym dostępnym w szablonie, jak i w nim nieumieszczonym.

Musimy jednak pamiętać o tym, że nasz moduł zostanie wyświetlony w witrynie Joomla! (czy to na stronie głównej, czy też w osobnym artykule) tylko wówczas, gdy go opublikujemy. Do dyspozycji mamy trzy metody publikacji: w edytorze modułu możemy zaznaczyć opcję Tak (Yes) w polu Opublikowany, w wykazie modułów kliknąć pole wyboru przy nazwie modułu i przycisk Publikuj (Publish) w pasku narzędzi lub też aktywować po prostu ikonę umieszczoną w kolumnie Publikacja (Published).

 

Publikacja w Menedżerze modułów – wystarczy jedno kliknięcie. Ostatni krok – przypisanie modułu do pozycji menu

Umieszczenie modułu w wybranej pozycji i opublikowanie go nie wystarczy jednak, by został on zaprezentowany w naszym serwisie. Musimy jeszcze skojarzyć element z odpowiednią pozycją menu. Dopiero przypisanie modułu do co najmniej jednej pozycji spowoduje, że będzie on widoczny na wszystkich stronach z nią powiązanych. Cały proces nie jest jednak trudny – wystarczy w edytorze modułu na liście Przypisz do stron / pozycji menu (Pages / Items) zaznaczyć wybrane łącza. Przyjrzyjmy się poniższej ilustracji:

 

Przypisujemy moduł do odpowiedniej pozycji menu.

 

Jak widać, wykaz zawiera trzy opcje ogólne oraz zestaw pogrupowanych pozycji menu, w którym nazwie pierwszy wyraz wskazuje menu, a drugi samą pozycję. Parametry ogólne to:Wszystkie (All) – zaznaczenie tego pola spowoduje, że moduł zostanie pokazany na wszystkich stronach; Brak (None) – edytowany element nie pojawi się na żadnej stronie, nawet jeśli zostanie opublikowany oraz Nieprzypisane (Unasigned) – moduł nieprzyporządkowany do żadnej konkretnej strony (pozycji menu) będzie mógł być wyświetlany – na przykład w artykułach. Spośród wszystkich dostępnych opcji możemy oczywiście wybrać więcej niż jedną. W tym celu wystarczy posłużyć się myszką oraz klawiszami SHIFT (zaznaczanie zakresu) lub CTRL (wybór pojedynczych pozycji listy).

Pamiętajmy, że ostateczną decyzję o umieszczeniu poszczególnych modułów menu na stronach serwisu powinniśmy podjąć dopiero wówczas, gdy utworzone zostaną wszystkie menu, a w nich wszystkie ich pozycje.

 

 Trochę inaczej – moduły menu

Moduł Menu witryny oraz jego kopie należą do najważniejszych tego typu elementów w systemie. Odpowiadają one bowiem za wyświetlanie wszystkich rodzajów menu naszego serwisu. Instalator Joomla! tworzy cztery domyślne moduły menu: Menu witryny (MainMenu), Menu użytkownika (UserMenu), Menu górne (TopMenu) oraz Menu dodatkowe(OtherMenu). Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiada jeden skrypt – mod_mainmnu.php, ale każdy moduł wyświetla inną treść (pozycje), każdy również we własny sposób formatuje treści. Nowy moduł menu (a dokładniej – kopia modułu Menu witryny) generowany jest automatycznie, gdy dodajemy kolejny element tego typu.


... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psp5.opx.pl