Kurs SQL - centrum XP, Szkoła, MS SQL

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
    Kurs SQL      Autor: Grzegorz Chuchra    Opublikowano: 30 listopada 2005 SPIS TREŚCI

jest udostępniona w pełni darmowa wersja którą możemy wykorzystać za równo do celów naukowych jak i komercyjnych. Firma Microsoft udostępnia produkt na którym możemy bez problemu postawić nasze małe systemy bazodanowe. Dodatkowym atutem jest dodanie całkiem niezłego narzędzia służącego do zarządzania serwerem Express Manager. W podobny sposób możemy zdobyć produkty Visual Studio .NET do tworzenia aplikacji okienkowych i stron internetowych. Tak jak w przypadku serwera baz danych należą one do wersji Express. Jeśli ktoś planuje tworzyć systemy bazujące na stronach internetowych polecam kursy dotyczące ASP.NET oraz samego języka C#. Które również są udostępnione w serwisie.

Co wchodzi w skład kursu?

Kurs składa się z artykułów, z których każdy, jako oddzielna całość, udziela miej lub bardziej wyczerpujących informacji na temat Microsoft SQL Server 2005 i baz danych. Kolejne artykuły prowadzą krok po kroku przez instalację MS SQL Server 2005 oraz wyjaśniają, co kryje się pod poszczególnymi opcjami instalacji, która jak nietrudno się domyślić, jest dosyć skomplikowana i łatwo, nie znając podstaw, utrudnić sobie życie dokonując nieprawidłowej instalacji.

Kolejny artykuł pomoże w zapoznaniu ze środowiskiem SQL Server 2005 – z jego podstawowym narzędziem, z którego będziemy korzystać, czyli z Microsoft SQL Server Management Studio. Na przykładzie podstawowych operacji SELECT, UPDATE i DELETE poznamy, w jaki sposób możemy wykonywać zapytania na bazie danych.

Następne artykuły zawierać będą podstawowe informacje o zasadach rządzących relacyjnymi bazami danych. Łykniemy troszkę historii, poznamy podstawową terminologię (tabele, encje, relacje), strukturę baz danych oraz podstawowe cechy tabel. Następnie zastanowimy się nad tym, w czym leży sedno słowa „relacyjny” w modelu baz danych i poznamy zasady funkcjonowania kluczy głównych, kluczy obcych i jaki z nimi związek mają klucze złożone. Nauczymy się zasad tworzenia kluczy i sprawdzania ich poprawności. W stworzeniu dobrego projektu bazy danych pomoże nam artykuł o normalizacji. Z niego dowiemy się, jaki jest sens eliminowania z bazy danych nadmiarowości danych. Przechodząc po kolei pierwszą, drugą i kolejne postaci normalne bazy danych, na przykładach i z lekką tylko dozą matematycznych zasad nauczymy się tworzenia dobrych pod tym względem baz danych. Teoria, którą w tych kursach przyswoimy będzie potrzebna do zrozumienia kolejnych artykułów.

Następne artykuły skupią się już na praktycznym zastosowaniu dotychczas przyswojonej wiedzy w projektach. Poznamy podstawowe typy danych w MS SQL Server 2005 – typy tekstowe, liczbowe, typy daty i czasu, binarne, walutowe, specjalne oraz nowość w tej wersji SQL Server – typ XML – specjalnie do przechowywania danych w formacie XML.

W kolejnych artykułach przyjrzymy się Data Definition Language (DDL). Nauczymy się podstawowych operacji: tworzenia, modyfikowania i usuwania bazy danych (CREATE, ALTER, DROP) oraz w jaki sposób zaimplementować mechanizm kluczy głównych i obcych w nowo tworzonej bazie zarówno z poziomu skryptu jak i z poziomu Management Studio.

Następnie poznamy instrukcje wchodzące w skład Data Manipulation Language(DML). Sprawdzimy, w jaki sposób wykonywać zapytania SELECT, INSERT, UPDATE i DELETE oraz jak w szybki sposób generować zapytania za pomocą designera. Poznamy też podstawy stosowania klauzuli WHERE. Sama instrukcja zostanie dokładniej omówiona w osobnym artykule. Poznamy w nim operatory porównania dostępne w Transach-SQL, podstawowe zasady konwersji (np. daty), znaki autouzupełnienia oraz sposoby, w jakich można łączyć kombinacje dotychczas poznanych funkcji.

W kolejnych artykułach poznamy funkcje agregujące – potężne narzędzie pracy bazy danych, bez którego nie może się obejść żaden system raportowania oparty o bazy danych. Poznamy, jak obliczać średnie, minima, maksima na podstawie zadanych warunków. Poznamy COUNT oraz klauzulę GROUP BY, ORDER BY oraz HAVING. Cały artykuł będzie poświęcony złączeniom, czyli poleceniom typu JOIN: INNER JOIN (złączenie wewnętrzne), CROSS JOIN (iloczyn kartezjański), OUTER JOIN (złączenie zewnętrzne) oraz temu, jak z nich korzystać, by efektywnie wybierać dane ze skorelowanych ze sobą tabel.

Następny artykuł będzie poświęcony podzapytaniom, czyli selektom w selekcie – autonomicznym zapytaniom, które zagnieżdżone w innym zapytaniu, zwracają do niego dane, z których następnie korzysta zapytanie nadrzędne. Nauczymy się również korzystać z tabel tymczasowych oraz poznamy sposób definicji zmiennych w MS SQL Server 2005.

Cały artykuł zostanie również poświęcony mechanizmowi transakcji, czyli sposobie zabezpieczania danych w bazie danych przed utratą spójności. Poznamy własności transakcji, i sposoby wyłapywania błędów podczas jej trwania. Następnie poznamy możliwości i zastosowanie funkcji pozycjonujących (RANK, DENSE_RANK, ROW_NUMBER oraz NTILE). Sprawdzimy również działanie wyrażeń tablicowych (CTE) oraz skorzystamy z rekurencyjnego sposobu wywoływania zapytań.

Omówimy sobie również sposób implementacji XML w SQL Server 2005, metody importu danych w formacie XML oraz eksportu danych z bazy danych do pliku XML. To jedna z nowości w SQL Server 2005. Efektywne korzystanie z danych w formacie XML jest teraz bardzo dobrze wspierane w naszym serwerze.

Na koniec zaprezentuję, w jaki sposób wygląda integracja SQL Server 2005 z MS Visual Studio 2005, prezentując funkcje bazodanowe na przykładzie funkcji do formatowania daty DateFormater. Napiszemy również wspólnie własną funkcję agregującą – sumującą i poznamy atrybuty agregatów, co pomoże w tworzeniu własnych, bardziej rozbudowanych funkcji.

Podsumowanie

Skoro dowiedzieliśmy się, jak zdobyć MS SQL Server 2005 i jaka będzie treść kursu, wszystkich, którzy czują się na siłach zachęcam do lektury kolejnych artykułów.

02. Instalacja. Opis elementów wchodzących w skład SQL Server 2005.

Microsoft SQL Server 2005 to potężne narzędzie – baza danych, która oprócz podstawowej funkcji przechowywania, przetwarzania i wyszukiwania danych posiada szereg dodatkowych narzędzi ułatwiających m.in. jej eksploatację, zarządzanie, analizę i raportowanie. Opis niektórych z komponentów (podstawowych i zaawansowanych) przedstawiam poniżej.

SQL Server Database Services: podstawowy silnik bazy danych. Zawiera narzędzia do zarządzania danymi relacyjnymi oraz XML. Posiada narzędzia do replikacji (Replication) oraz wyszukiwania (Full-Text search).

W skład SQL Server Database Services wchodzi:

1.       Data files (odpowiedzialny za stworzenie folderu w ścieżce, która użytkownik poda jako folder docelowy instalacji);

2.       Replication (umożliwia kopiowanie danych i obiektów bazy danych między jedną lub wieloma bazami danych);

3.       Full-Text search (zawiera silnik do szybkiego wyszukiwania danych tekstowych w bazie danych – tworzy indeksy dla danych tekstowych, dzięki czemu wyszukiwanie jest szybsze).

Analysis Services: zawiera narzędzia OLAP (Online Analytical Processing), które umożliwiają przedstawianie analiz oraz wspierają wyszukiwanie informacji w hurtowniach danych.

Report Server: narzędzie służące do zarządzania, wykonywania, przedstawiania i dystrybucji raportów. Instaluje domyślnie Report Builder, który umożliwia raportowanie ad hoc oraz Report Manager – narzędzie do zarządzania Report Server’em.

Notification Services: platforma, która umożliwia rozwijanie i udoskonalanie aplikacji służących do wysyłania spersonalizowanych okresowych informacji do różnych urządzeń lub innych aplikacji. W jej skład wchodzą Engine Components, Client Components oraz Rules Components.

Integration Services: zbiór narzędzi i programowalnych obiektów służących do tworzenia i zarządzania zbiorami, które wydobywają, przetwarzają i ładują dane, jak również wykonują różne zadania.

Client Components: zawiera narzędzia do zarządzania bazą danych oraz przykładowe bazy danych i aplikacje. W skład Client Components wchodzą:

1.       SQL Server Command Line Tools: zawiera narzędzia, które umożliwiają administrację serwerem SQL z poziomu linii poleceń.

2.       Report Server Tools: instaluje narzędzie do konfiguracji Report Server’a jak i umożliwia administrację Report Server’em z poziomu wiersza poleceń.

3.       Connectivity Components: instaluje komponenty umożliwiające komunikację między klientem a serwerem (zawiera m.in. biblioteki dla ODBC oraz OLE DB.

4.       Programming Models: instaluje oprogramowanie umożliwiające developerom dodawanie lub modyfikowanie m.in. narzędzi replikacji oraz relacji.

5.       Data Transformation Services Runtime: instaluje środowisko umożliwiające uruchamianie pakietów stworzonych w SQL Server 2000 za pomocą narzędzia Data Transformation Services.

6.       Management Tools: zawiera narzędzia do zarządzania SQL Server’em (SQL Server Configuration Manager – do zarządzania ustawieniami konfiguracji sieci serwera i klienta, SQL Server Management Studio – m.in. do edycji i wykonywania zapytań, SQL Profiler – umożliw...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psp5.opx.pl