Kurs solenia, Decoupage
[ Pobierz całość w formacie PDF ]Kurs "solenia"
czyli postarzanie solami patynującymi
Jakiś czas temu odkryłam preparaty z serii Idea Patina, dzięki ktJakiś czas temu odkryłam preparaty z serii Idea Patina, dzięki którym można uzyskać wspaniały efekt posturalny proces utleniana metali w naturze trwa miesiącami lub latami. Dzięki Idea Patina efekt rdzy czy patyny możemy osiągnąć zaledwie w kilka godzin.
Podzielę się z Wami - krok po kroku- swoimi doświadczeniami z tą serią preparatów na przykładzie zakładki do książki. órym można uzyskać wspaniały efekt postarzenia.tleniana metali w naturze trwa miesiąc efekt rdzy czy patyny możemy osiągnąć zaledwie w kilka godzin.
Podzielę się z Wami - krok po kroku- swoimi doświadczeniami z tą serią preparatów na przykładzie zakładki do książki.
WSTĘP
W skład serii Idea Patina wchodzą farby metaliczne, sole, podkład, werniks końcowy oraz bitum. Efekt wiekowej patyny, rdzy osiąga się dzięki reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy solami a szlachetnymi pigmentami metalicznymi wchodzącymi w skład farb.
Farby metaliczne: 138 Gold, 200 Cooper, 475 Bronze, 498 Iron
Sole patynujące: 711 Green Patina, 712 Blue Patina, 713 Rust Patina
710 Bitum
714 Primer/Podkład
715 Finish/Werniks końcowy
Wszystkie produkty Idea Patyna są rozpuszczalne w wodzie, za wyjątkiem bitum710, rozpuszczalnego w tzw. białym spirytusie. Aby osiągnąć właściwy efekt należy odpowiednio dobrać sole z farbami, zgodnie z poniższą kombinacją.
138 Gold + 712 Blue Patina
200 Copper + 711 Green Patina
475 Bronze + 712 Blue Patina
498 Iron + 713 Rust Patina
KROK 1
Przygodę z serią Idea Patina rozpoczynamy od zagruntowania wybranego przedmiotu, szczególnie gdy powierzchnia jest zbyt gładka/śliska lub silnie absorbuje farbę. Do tego celu wykorzystujemy Primer714.
Zdjęcia można powiększyć przez kliknięcie.
KROK 2
Gdy podkład wyschnie nakładamy wybraną farbę metaliczną.
Wybrałam farbę 138 Gold.
Farbkę możemy rozprowadzić pędzlem lub gąbką. Pędzel wymaga większej precyzji, gdyż konsystencja farby metalicznej podkreśla każde pociągnięcie i ślad włosia . Tepowanie gąbeczką zostawia ciekawą fakturkę.
Pomalowany przedmiot pozostawiamy na godzinę do naturalnego wyschnięcia!
KROK 3
Po godzinie od nałożenia farby metalicznej dekorowaną powierzchnię skrapiamy solą patynującą za pomocą pędzla. Ja rozprowadziłam sól - 712 Blu Patina pędzelkiem w wybranych miejscach.
Farba metaliczna 138 Gold + Sól patynująca712 Blu Patina
Sole pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia!
Nie wolno przyspieszać procesu, używanie suszarek surowo zabronione :-)
Po około godzinie w wyniku reakcji chemicznej na powierzchni pojawi się charakterystyczny zielony bądź niebieski osad - efekt patyny.
Należy pamiętać o odpowiednim połączeniu farb z solami, wg zestawień, które podałam powyżej!
Zrobiłam eksperyment i położyłam sól, która nie była przypisana złotej farbie.Efekt widać poniżej ;-) sól pożółkła.
KROK 4
Na tym etapie pracy polecam zabezpieczyć całość werniksem 715. Werniks również podkreśla i wzmacnia kolor soli.
KROK 5
Kolejny krok to pogłębienie efektu starości. Do tego celu używamy 710 Bitum Patina. Patyna postarzająca Bitum z Idei dostępna jest zarówno w serii Idea Patina jak i osobno, jako Bitum w płynie 75ml.
Nakładamy bitum pędzelkiem w wybrane miejsca, wokół konturów spatynowanej soli, a następnie delikatnie rozcieramy nadmiar miękką, bawełnianą szmatką.
Wycieniowany przedmiot pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
I tak oto "solenie" dobiegło końca. Mamy gotową, postarzoną i spatynowaną zakładkę do książki. Pracę możemy wykończyć kilkoma warstwami lakieru akrylowego.
Uwaga: Nie wolno kłaść lakieru bezpośrednio na patynę, ponieważ zbieleje.Przed lakierowaniem sole powinny być uprzednio zabezpieczone werniksem715z serii Idea Patina.
KROK 6
Ponieważ zakładkę robiłam dla siebie, postanowiłam jeszcze dodać jakiś "babski element" :-) Po namyśle wybrałam kwiat nasturcji.
Kontynuując dalej pracę wycinamy więc z serwetki kilka zielonych kwiatków.
KROK 7
Oddzielamy spodnie warstwy serwetki i przyklejamy kwiatki w wybranych miejscach. Ciemne tło będzie przebijać przez cienką serwetkę, dzięki czemu kwiatek wtopi się w zakładkę.
KROK 8
Postanowiłam podkreślić kształt kwiatka.
Wykorzystałam do tego jasną patynę Decorfin.
Cieniutkim pędzelkiem nanosimy odrobinę patyny na brzegi płatków, a następnie patyczkiem kosmetycznym delikatnie rozmywamy i usuwamy nadmiar patyny.
W ten oto sposób powstała moja zakładka do książki.
Przede mną żmudne lakierowanie.
Poniżej jeszcze świeża, bez lakieru.
Już niebawem sesja zdjęciowa zakładki - awers i rewers.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]